„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to największy w Polsce przegląd dorobku artystycznego placówek terapeutycznych dla osób niepełnosprawnych. W ostatnich latach do konkursu zgłaszano około 2 000 prac rocznie.
O konkursie
Pomysł narodził się w roku 2000, gdy PFRON zorganizował konkurs na pocztówki świąteczne wysyłane później do najważniejszych osób i instytucji. Bożonarodzeniowa akcja zwróciła uwagę wielu środowisk na niezwykłe możliwości twórcze oraz wrażliwość artystyczną osób niepełnosprawnych.
Rok 2003 był Europejskim Rokiem Osób Niepełnosprawnych. Decyzja dotycząca jego ustanowienia miała zmobilizować Państwa UE do podjęcia na szerszą skalę działań zmierzających do przeciwdziałania zjawisku wykluczenia społecznego, zwalczania wszelkich form dyskryminacji oraz do osiągniecia pełniejszej integracji osób niepełnosprawnych we wszystkich obszarach. PFRON, dostrzegając ważną rolę rehabilitacji społecznej poprzez sztukę, we wcześniejszych latach dofinansowywał już warsztaty terapii zajęciowej uznając ich ogromne znaczenie dla osób niepełnosprawnych i podejmował działania w celu promocji ich twórczości. Europejski Rok Osób Niepełnosprawnych był dobrą okazją do zintensyfikowania tych działań – pod patronatem Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych zorganizowano konkurs dla działających wówczas w kraju 443 warsztatów terapii zajęciowej. W eliminacjach wojewódzkich nagrodzono 80 prac związanych tematycznie z Europejskim Rokiem Osób Niepełnosprawnych 2003, w finale ogólnopolskim – 20. Wernisaż nagrodzonych prac odbył się na XI Międzynarodowych Targach Sprzętu Rehabilitacyjnego w Łodzi w listopadzie 2003 roku oraz na uroczystym zakończeniu Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych podczas Wielkiej Gali Integracji 3 grudnia w Warszawie.
Sztuka Osób Niepełnosprawnych okazała się sukcesem artystycznym i frekwencyjnym – w trzech pierwszych edycjach wpłynęło w sumie ok. 5000 prac z całej Polski.
Co roku w jury konkursu zasiadają profesjonalni artyści, osoby związane ze światem kultury i sztuki, czy przedstawiciele instytucji takich jak Muzeum Narodowe, Zachęta czy Akademia Sztuk Pięknych.
Na przestrzeni lat prace były prezentowane w wielu miejscach. Niektóre z nich to:
- Muzeum Historyczne Miasta Stołecznego Warszawa,
- Muzeum Kolejnictwa w Warszawie,
- Muzeum Warszawskiej Pragi,
- Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach,
- Tyflogaleria Polskiego Związku Niewidomych,
- Galeria „Apteka Sztuki”,
- Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
- Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie,
- Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie,
- Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina,
- Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu,
- Sejm RP,
- Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie,
- Zamek Królewski w Warszawie,
- Pałac Prymasowski w Warszawie,
- Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie,
- Zachęta Narodowa Galeria Sztuki,
- Kopalnia Soli w Wieliczce.